Start Osobista lista bezpieczeństwa
Post
Anuluj

Osobista lista bezpieczeństwa

Ta lista kontrolna zawiera kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich danych online.

Materiałem źródłowym poniższego tekstu jest na bieżąco aktualizowana lista autorstwa Alicia Sykes pod adresem: github.com/Lissy93/personal-security-checklist.

Autentykacja

1. Silne hasła

Upewnij się, że używasz silnych haseł do wszystkich swoich kont online. Silne hasła zawierają kombinację małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

2. Używaj unikalnych haseł

Nie używaj tego samego hasła do wielu kont. Jeśli jedno hasło zostanie skompromitowane, inne będą bezpieczne.

3. Dwuskładnikowa autentykacja

Włącz dwuskładnikową autentykację tam, gdzie to możliwe. To dodatkowa warstwa ochrony, która wymaga potwierdzenia Twojej tożsamości na dwa różne sposoby.

4. Przeglądaj bezpiecznie

Upewnij się, że korzystasz z bezpiecznych połączeń internetowych (HTTPS) podczas przeglądania stron internetowych, szczególnie podczas logowania.

5. Zaktualizuj informacje kontaktowe

Sprawdź i regularnie aktualizuj swoje dane kontaktowe na platformach online, aby umożliwić odzyskanie dostępu w przypadku problemów.

6. Monitorowanie aktywności konta

Regularnie sprawdzaj aktywność swoich kont online, aby szybko zidentyfikować podejrzane działania i zabezpieczyć konto przed nieautoryzowanym dostępem.

7. Uważaj na phishing

Bądź ostrożny, odpowiadając na e-maile i linki. Unikaj klikania w podejrzane wiadomości i zawsze sprawdzaj autentyczność źródła przed udzieleniem informacji.

E-maile

1. Sprawdzaj uwierzytelnienie

Regularnie sprawdzaj, czy e-maile, które otrzymujesz, są od wiarygodnych źródeł. Unikaj klikania w podejrzane linki lub otwierania załączników z nieznanych źródeł.

2. Unikaj spamu

Oznaczaj i raportuj spam, aby utrzymać swoją skrzynkę e-mailową w porządku. Nie odpowiadaj na wiadomości od nieznanych nadawców.

3. Używaj bezpiecznych haseł

Zabezpiecz swoją skrzynkę e-mailową silnym hasłem, aby utrudnić dostęp nieautoryzowanym osobom.

4. Dwuskładnikowa autentykacja

Włącz dwuskładnikową autentykację dla swojej skrzynki e-mailowej, aby dodatkowo chronić swoje konto.

5. Odbieraj tylko zaufane załączniki

Nie otwieraj załączników z e-maili, które wydają się podejrzane. Upewnij się, że znasz nadawcę, zanim pobierzesz lub otworzysz plik.

6. Ostrzeżenia przed phishingiem

Bądź ostrożny wobec e-maili, które proszą o poufne informacje. Zawsze sprawdzaj adresy e-mail i autentyczność przed udzieleniem informacji.

7. Regularna aktualizacja hasła

Okresowo zmieniaj hasło do swojej skrzynki e-mailowej, aby zwiększyć jej bezpieczeństwo.

Bezpieczne komunikatory

1. Używaj zaufanych platform

Korzystaj z zaufanych platform do komunikacji, które zapewniają end-to-end szyfrowanie. Sprawdź, czy usługi, których używasz, są znane z dbałości o prywatność użytkowników.

2. Unikaj publicznych sieci Wi-Fi

Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi do przesyłania poufnych informacji. Wybieraj bezpieczne połączenia, zwłaszcza podczas korzystania z komunikatorów.

3. Ostrzeżenia przed phishingiem

Bądź czujny na próby phishingu poprzez komunikatory. Nie udostępniaj poufnych informacji, nawet jeśli otrzymasz prośby z wydawałoby się wiarygodnych źródeł.

4. Prywatność w ustawieniach

Zapoznaj się z opcjami prywatności dostępnymi w Twoich komunikatorach. Dostosuj ustawienia zgodnie z własnymi preferencjami, aby ograniczyć dostęp do Twoich danych.

5. Regularne aktualizacje

Aktualizuj swoje aplikacje do komunikacji, aby korzystać z najnowszych zabezpieczeń. Staraj się być zawsze na bieżąco z aktualizacjami oprogramowania.

6. Bezpieczne hasła

Chron swoje konta komunikatorów silnymi i unikalnymi hasłami. Unikaj używania tych samych haseł do różnych platform.

7. Uważaj na pliki i linki

Nie otwieraj załączników lub klikaj w linki od nieznanych źródeł. To może być potencjalne źródło malware’u.

Sieci lokalne

1. Zabezpiecz swoje hasło sieciowe

Upewnij się, że Twoje hasło do sieci Wi-Fi jest silne i unikalne. Unikaj używania łatwych do odgadnięcia haseł.

2. Własna sieć dla gości

Jeśli masz sieć Wi-Fi, utwórz oddzielną sieć dla gości. To ogranicza dostęp do Twojej głównej sieci i chroni Twoje urządzenia.

3. Aktualizuj oprogramowanie routera

Regularnie aktualizuj oprogramowanie routera, aby korzystać z najnowszych zabezpieczeń. To pomaga w zapobieganiu potencjalnym atakom.

4. Firewall na routerze

Skonfiguruj firewall na swoim routerze, aby blokować nieautoryzowany dostęp do Twojej sieci.

5. Bezpieczne połączenia VPN

Rozważ korzystanie z bezpiecznego połączenia VPN, zwłaszcza podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. To dodatkowa warstwa ochrony.

6. Ustawienia prywatności DNS

Sprawdź i dostosuj ustawienia prywatności DNS, aby zwiększyć bezpieczeństwo przeglądania internetu.

7. Ostrzeżenia przed phishingiem

Bądź ostrożny podczas korzystania z sieci, unikaj klikania w podejrzane linki i nie podawaj poufnych informacji na niezaufanych stronach.

Rozważne korzystanie z technologii

1. Regularne kopie zapasowe

Regularnie twórz kopie zapasowe ważnych plików, aby uniknąć utraty danych w przypadku awarii sprzętu lub ataku.

2. Aktualizuj oprogramowanie

Zawsze utrzymuj swoje oprogramowanie, w tym system operacyjny, przeglądarkę i aplikacje, w najnowszej wersji. Aktualizacje zawierają poprawki bezpieczeństwa.

3. Antywirus i anty-malware

Instaluj i regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe oraz anty-malware, aby chronić swój komputer przed zagrożeniami.

4. Silne hasło do komputera

Zabezpiecz dostęp do swojego komputera silnym i unikalnym hasłem. Ogranicz dostęp do niego tylko dla zaufanych użytkowników.

5. Prywatność przeglądania

Zadbaj o swoją prywatność online, używając trybu incognito w przeglądarkach, zwłaszcza podczas korzystania z publicznych komputerów.

6. Firewall systemowy

Włącz firewall systemowy, aby zabezpieczyć swoją maszynę przed nieautoryzowanymi połączeniami.

7. Bezpieczna sieć

Unikaj korzystania z publicznych sieci, zwłaszcza do przesyłania poufnych informacji. Preferuj bezpieczne połączenia, zwłaszcza w miejscach publicznych.

Ten post jest dostępny na licencji CC BY 4.0 .