Start XIV Dzień Ochrony Danych Osobowych
Post
Anuluj

XIV Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia jest obchodzony jako Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych, został on ustanowiony na pamiątkę sporządzenia konwencji Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Konwencja ta jest najstarszym międzynarodowym aktem prawnym, który reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.

W ramach głównych obchodów XIV Dnia Ochrony Danych Osobowych odbył się Dzień Otwarty w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych. Osoby zainteresowane tematyką ochrony danych osobowych mogły skorzystać z porad prawnych udzielanych przez ekspertów UODO. Odbyły się także debaty. Po raz trzeci wręczono nagrody im. Michała Serzyckiego.

Pierwsza debata tego dnia dotyczyła najczęstszych problemów z jakimi w swojej pracy spotykają się inspektorzy ochrony danych. Temat ten omówili Mirosław Sanek, Zastępca Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, dr Grzegorz Sibiga z Instytutu Nauk Prawnych PAN, Monika Młotkiewicz, naczelnik Wydziału Współpracy z IOD w UODO oraz Piotr Drobek, radca, UODO.

Drugi panel dyskusyjny dotyczył kwestii udostępniania danych dzieci w Internecie. W tej rozmowie wiedzą i doświadczeniem podzielili się eksperci: dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, dr Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Anna Lewandowska ze Szkoły Podstawowej nr 360 w Warszawie oraz Paulina Dawidczyk, zastępca dyrektora Departament Skarg w UODO. Rozmowie przysłuchiwali się uczniowie jednej ze szkół uczestniczących w programie edukacyjnym „Twoje dane -Twoja sprawa”.

Dodatkowe informacje na stronie UODO: uodo.gov.pl (link)

Ten post jest dostępny na licencji CC BY 4.0 .