← Powrót

XIV Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia jest obchodzony jako Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych, został on ustanowiony na pamiątkę sporządzenia konwencji Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Konwencja ta jest najstarszym międzynarodowym aktem prawnym, który reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.

W ramach głównych obchodów XIV Dnia Ochrony Danych Osobowych odbył się Dzień Otwarty w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych. Osoby zainteresowane tematyką ochrony danych osobowych mogły skorzystać z porad prawnych udzielanych przez ekspertów UODO. Odbyły się także debaty. Po raz trzeci wręczono nagrody im. Michała Serzyckiego.

Pierwsza debata tego dnia dotyczyła najczęstszych problemów z jakimi w swojej pracy spotykają się inspektorzy ochrony danych. Temat ten omówili Mirosław Sanek, Zastępca Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, dr Grzegorz Sibiga z Instytutu Nauk Prawnych PAN, Monika Młotkiewicz, naczelnik Wydziału Współpracy z IOD w UODO oraz Piotr Drobek, radca, UODO.

Drugi panel dyskusyjny dotyczył kwestii udostępniania danych dzieci w Internecie. W tej rozmowie wiedzą i doświadczeniem podzielili się eksperci: dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, dr Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Anna Lewandowska ze Szkoły Podstawowej nr 360 w Warszawie oraz Paulina Dawidczyk, zastępca dyrektora Departament Skarg w UODO. Rozmowie przysłuchiwali się uczniowie jednej ze szkół uczestniczących w programie edukacyjnym „Twoje dane -Twoja sprawa”.

Dodatkowe informacje na stronie UODO: uodo.gov.pl (link)